Biżuteria

Jak wyczyścić srebrną biżuterię?

jak-wyczyscic-srebrna-bizuterie

Jeśli Twoja srebrna biżuteria straciła swój blask, nabrała efektu zmatowienia i ciemnego nalotu to jeszcze nic straconego. Nadal można ją wyczyścić na wiele sposobów i są to:

 • Profesjonalne sposoby czyszczenia srebrnej biżuterii
  • Płyn do czyszczenia srebrnej biżuterii
  • Gaziki do czyszczenia srebrnej biżuterii
  • Specjalna ściereczka do czyszczenia srebrnej biżuterii
 • Domowe sposoby czyszczenia srebrnej biżuterii
  • Czyszczenie srebrnej biżuterii solą
  • Czyszczenie biżuterii srebrnej sodą oczyszczoną i octem
  • Czyszczenie srebra pastą do zębów
  • Czyszczenie biżuterii srebrnej za pomocą wody i mydła
  • Czyszczenie srebrnej biżuterii za pomocą popiołu lub cytryny

Na co zwrócić uwagę przed wyborem metody czyszczenia?

Na samym początku warto jest zauważyć, że o wiele lepiej jest postawić na profesjonalne metody czyszczenia srebrnej biżuterii. Przed jej czyszczeniem dobrze jest zakupić środek, dzięki któremu w profesjonalny i co najważniejsze bezpieczny dla biżuterii sposób ją wycziścimy i przywrócimy jej dawny blask.

Jeśli jednak zdecydujesz się na domowe sposoby, zwróć uwagę na to, aby przy tych sposobach nie używać metalowych przyrządów – talerzyków, tacek itd, ponieważ mogą one wejść w niepożądaną reakcję z używanymi roztworami. Lepiej też nie używać standardowej szczoteczki, a jej miększą wersję np. taką używaną do masażu dziąseł, ponieważ nie porysa ona biżuterii. Tak samo sprawa ma się ze ściereczką – powinna ona być jak najbardziej delikatna.

Profesjonalne sposoby czyszczenia srebrnej biżuterii

Poniżej przedstawiamy najlepsze, bardziej profesjonalne sposoby czyszczenia biżuterii. Wiążą się one za zakupem środków, dzięki którym w bardzo łatwy sposób będzie można czyścić srebrną biżuterię z ciemnych nalotów i przywrócić jej wcześniejszy blask.

Płyn do czyszczenia srebrnej biżuterii

Dzięki specjalnemu płynowi w bardzo łatwy sposób wyczyścisz swoją biżuterię. Wystarczy, że wlejesz go do miseczki i zanurzysz w nim biżuterię na parę minut w zależności od płynu lub też użyjesz do tego delikatnej szmatki i będziesz przecierać srebrną biżuterię przy użyciu płyną.

Gaziki do czyszczenia srebrnej biżuterii

Świetnym rozwiązaniem są również specjalne, jednorazowe gaziki z alkoholem. Dzięki nim w łatwy sposób usuniesz osad ze srebrnych pierścionków, naszyjników, czy też innej biżuterii. Wystarczy, że przetrzesz ją kilka razy, a osad w łatwy sposób zejdzie z biżuterii.

Specjalna ściereczka do czyszczenia srebrnej biżuterii

Aby wyczyścić i dodatkowo wypolerować srebrną biżuterię, warto jest użyć specjalnych ściereczek. Dzięki nim w łatwy sposób można wypolerować srebrną biżuterię bez obaw o to, że się porysa i straci swój piękny wygląd.

Domowe sposoby czyszczenia srebrnej biżuterii

Srebrną biżuterię można również wyczyścić domowymi sposobami. Zrobienie tego w odpowiedni sposób sprawi, że przywrócisz jej swój dawny blask i to w dodatku niskim kosztem. Przy domowych sposobach należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby używać delikatnych szczoteczek i ściereczek oraz nie polegać na metalowych miseczkach itd.

Czyszczenie srebrnej biżuterii solą

Czyszczenie biżuterii solą to jeden z lepszych sposobów na pielęgnację biżuterii. Jest również bardzo popularny wśród gospodyń domowych.

Jak wyczyścić srebrną biżuterię solą?

 1. Na samym początku należy przygotować miskę, która nie jest z metalu i wyłożyć ją folią aluminiową.
 2. Następnie należy włożyć biżuterię, którą chcesz wyczyścić do miseczki.
 3. Kolejnym krokiem jest przygotowanie roztworu soli i gorącej wody – wystarczy parę łyżek soli na szklankę wody.
 4. Następnie należy zalać biżuterię roztworem solnym i zostawić na parę godzin.
 5. Po tym czasie trzeba wyjąć biżuterię i przetrzeć delikatną ściereczką najlepiej z mikrofibry.

Czyszczenie biżuterii srebrnej sodą oczyszczoną i octem

Następnym sposobem na czyszczenie srebrnej biżuterii jest jest użycie roztwory sody oczyszczonej i octu. Jest to świetny sposób na domowe czyszczenie biżuterii.

Jak wyczyścić srebrną biżuterię sodą oczyszczoną i octem?

 1. Przygotuj roztwór składający się z 1 łyżeczki sody, 1 łyżeczki octu oraz 1 litra gorącej wody.
 2. Zanurz srebrną biżuterię w roztworze na 15 minut. Dobrze, jeśli poszczególne elementy nie będą się dotykać.
 3. Przepłucz biżuterię bieżącą wodą i przetrzyj delikatną ściereczką.

Czyszczenie srebra pastą do zębów

Kolejnym sposobem na czyszczenie biżuterii jest po prostu użycie pasty do zębów. Aby zrobić w odpowiedni sposób należy po prostu nałożyć pastę na biżuterię i zostawić ja na parę minut. Ważne jest to, aby w paście nie było żadnych kryształków i nie była ona pastą wybielającą, ponieważ może to zniszczyć biżuterię.

Po paru minutach, należy przemyć biżuterię wodą oraz przetrzeć delikatną ściereczką. Jeśli to nie wystarczy można użyć delikatnej szczoteczki i lepiej rozprowadzić pastę. Jednak przy tym sposobie należy bardzo uważać na biżuterię – dlatego też lepiej jest z niego jednak nie korzystać.

Czyszczenie biżuterii srebrnej za pomocą wody i mydła

Warto jest również spróbować wyczyścić biżuterię za pomocą zwyczajnej wody i mydła. Aby to zrobić po prostu nalej do miski wody oraz mydła, a następnie w delikatny sposób myj biżuterię za pomocą szmatki lub delikatnej szczoteczki. Ten sposób zaleca się również przed wypróbowaniem jakiejkolwiek innej metody.

Wystarczy parę minut “kąpieli” i możliwe, że nie będą konieczne inne metody – jeśli zabrudzenia nie są zbyt wielkie.

Czyszczenie srebrnej biżuterii za pomocą popiołu lub cytryny

Ten sposób był używany przez nasze babcie. Okazuje się, że srebrną biżuterię można również wyczyścić za pomocą popiołu lub też cytryny.

Jeśli chodzi o popiół to odradzamy korzystanie z niego, ponieważ popiół węglowy może bardzo zarysować biżuterię. W tym przypadku najlepiej jest skorzystać z popiołu bezpośrednio ze spalonych roślin, który jest delikatny i nie zrobi krzywdy biżuterii.

Wystarczy pobrać niewielką ilość popiołu na mokrą szmatkę i wetrzeć go w biżuterię. Potem wystarczy opłukać biżuterię wodą.

Równie dobrze, można zmienić popiół na sok z cytryny. Będzie on o wiele mniej brudzący.

Jak czyścić srebrną biżuterię z kamieniami szlachetnymi?

W przypadku kamieni szlachetnych, sytuacja lekko się komplikuje. Chcąc wyczyścić srebrną biżuterię należy za wszelką cenę unikać kamieni szlachetnych, tak, aby po prostu ich nie uszkodzić, czy też nie porysować.

Aby to zrobić, w przypadku zanurzania biżuterii w różnych roztworach, kamienie szlachetne należy trzymać poza nimi, tak aby nie miały z nimi styczności. Nie powinno się ich również trzeć szmatkami i szczoteczkami – nawet jeśli są bardzo delikatne.

Warto w tym przypadku użyć po prostu taśmy klejącej i za jej pomocą zabezpieczyć delikatnie kamienie. Jeśli zaś są one bardziej droższe, o wiele lepiej jest się udać po prostu do specjalisty, który w profesjonalny sposób wyczyści biżuterię i jej nie zniszczy.

Może Cię zainteresować: Brylant – co warto o nim wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *