Biżuteria

Brylant – co warto o nim wiedzieć?

brylant

W terminologii jubilerskiej brylant to diament obrobiony szlifem brylantowym, którego używa się w około 70% diamentów. Jednak w handlu i języku potocznym mianem brylantów często nazywa się wszystkie diamenty, które są oszlifowane – niekoniecznie przy użyciu szlifu brylantowego.

Więc każdy brylant jest diamentem, ale nie każdy diament jest brylantem.

Cechy szlifu brylantowego używanego w brylantach?

Diament staje się brylantem, gdy zostanie na niego nałożony szlif brylantowy. Jakie więc ma on cechy?

Szlif brylantowy musi zawierać w sobie kilka cech i są to:

  • Okrągła rondysta (obwód)
  • Co najmniej 32 fasetki (ukosy) i tafla (większa fasetka) w górnej części
  • Co najmniej 24 fasetki i kolet (szpic niekiedy spłaszczony w dolnej części)

Jeśli oszlifowany diament spełnia powyższe cechy to można go nazwać brylantem.

Brylancja w brylantach

Oprócz tego kolejną cechą szlifu brylantowego jest efekt brylancji, dzięki któremu brylant wydaje zjawiska świetlne w postaci iskrzących się odbić. 

Efekt brylancji polega na tym, że podstawa (pawilon) brylantu działa podobnie do zwierciadła – promienie świetlne padające na taflę kamienia załamują się na jego powierzchni i wnikają w jego głąb. Gdy padają one na podstawę to od razu odbijają się w górę do czoła kamienia, gdzie znów się załamują.

Dlatego też brylant iskrzy się, gdy pada na niego światło. Dodatkowo efekt ten jest tym intensywniejszy, im precyzyjniejszy jest szlif.

Wyróżnia się kilka rodzajów brylancji:

  • brylancję zewnętrzną
  • brylancję wewnętrzną
  • brylancję rozproszoną
  • brylancję scyntylacyjną

Jak rozpoznać brylant?

Można znaleźć wiele imitacji brylantów na rynku – wszelkie cyrkonie, spinele, czy też specjalne szkło imitujące brylanty święci swoje triumfy. Jest jednak kilka sposobów na zbadanie brylantu – nawet domowymi sposobami.

Prawdziwy brylant można rozpoznać na kilka sposobów. Są to:

  • Zbadać brylant w dużym powiększeniu – brylanty powstają same z natury. Dlatego też nie są laboratoryjnym wyrobem, który nie posiada żadnych skaz. Dlatego też każdy brylant ma skazy i po tym można rozpoznać to, że jest on prawdziwy.
  • Sprawdzić jak brylant zachowuje się pod wpływem temperatury – Aby sprawdzić kamień, można włożyć go do gorącej wody. Prawdziwy brylant jest odporny na działania wysokiej temperatury.
  • Sprawdzić jego odporność na zarysowania – za pomocą tej metody można uszkodzić badany kamień jeśli nie jest on brylantem. Wystarczy sprawdzić jak bardzo jest on odporny na zarysowania. Prawdziwy brylant można zarysować tylko innym brylantem.
  • Zbadać brylant za pomocą światła – Można również zbadać kamień, badając brylancję, czyli to jak się mienią. Prawdziwe brylanty mienią się delikatnymi odcieniami bieli i szarość lub poświatą w kolorach pomarańczowego i czerwonego.

Jednak brylanty, ze względu na ich dużą cenę, warto jest badać u doświadczonych specjalistów, którzy dysponują specjalistycznym sprzętem do badania kamieni szlachetnych. 

Co wpływa na cenę brylantu?

Diamenty powstają w sposób naturalny – dlatego też ich cena będzie się różnić w zależności od kilku czynników. Brylanty wycenia się przy użyciu zasady 4C, w której skład wchodzą:

  • karat – (masa kamienia)
  • kolor – (najbardziej cenione są kamienie bezbarwne)
  • klarowność – (przejrzystość diamentu)
  • czystość – (brak skaz lub ciał obcych wewnątrz kamienia)

Dodatkowo, do tego dochodzi również jakość szlifu brylantowego. W tym miejscu warto również zauważyć, że nieprofesjonalne szlifowanie kamienia może uszkodzić diament lub też może nadać mu nieodpowiedniego kształtu przez co traci on na wartości.

Może Cię zainteresować: Co biżuteria mówi o kobiecie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *