Biżuteria

Dlaczego srebrna biżuteria ciemnieje?

dlaczego-srebrna-bizuteria-ciemnieje

Wiele osób, które noszą srebrną biżuterię w końcu spotyka się z tym, że zaczyna ona ciemnieć. W takich przypadkach, właściciele biżuterii często dochodzą do wniosku, że ich oszukano. Okazuje się, że ciemnienie srebra jest całkowicie naturalne i nie ma związku z jakością biżuterii.

Srebrna biżuteria ciemnieje w sposób naturalny

Biżuteria wykonana ze srebra ciemnieje w sposób całkowicie naturalny poprzez utlenianie. Dzieje się to, gdy wchodzi ona w reakcję z tlenkiem siarki, czyli jednym ze składników powietrza.

Dodatkowo wbrew powszechnemu mitowi srebrna biżuteria nie ciemnieje od tlenu, a właśnie od tlenku siarki, więc w zależności od położenia geograficznego ten proces będzie przebiegał szybciej lub też wolniej. Wszystko zależy od tego jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze wokół biżuterii.

Jeśli biżuteria ciemnieje to oznacza to, że jest ona ze srebra i dokonaliśmy właściwego wyboru podczas jej zakupu.

W jaki sposób zapobiec ciemnieniu srebrnej biżuterii?

Nosząc biżuterię nie da się zapobiec jej ciemnieniu. Jednak podczas jej przechowywania warto jak najbardziej ograniczyć dostęp Twoich kosztowności do powietrza. Oznacza to, że możesz użyć na przykład woreczka strunowego, czy też przechowywać srebrną biżuterię w szkatułce. Dzięki temu zachowa ona swój wygląd na o wiele dłużej.

Oprócz tego należy również ograniczyć dostęp biżuterii do wody, a także kosmetyków i jakiejkolwiek chemii. Warto ją po prostu zdejmować przed myciem naczyń, czy kąpielą.

Jak zabezpieczyć biżuterię przed ciemnieniem?

Można zabezpieczyć biżuterię przed ciemnieniem poprzez proces rodowania, czyli pokryciem jej cienką warstwą pierwiastka rodu, który bardzo ogranicza jej ciemnienie, jednak aby to zrobić potrzeba specjalistycznego sprzętu. Dlatego też czasem producenci srebrnej biżuterii stosują takie rozwiązania, aby biżuteria na dłużej zachowała swój oryginalny wygląd.

Dodatkowo srebrną biżuterię można również pokryć specjalnym lakierem, który bardzo pomaga w jej ochronie. Niestety takie rozwiązanie nie sprawdza się podczas codziennego noszenia biżuterii, ponieważ warstwa lakieru bardzo szybko się ściera o skórę.

Czy można wyczyścić srebrną biżuterię, która się ściemniła?

Tak. Srebrną biżuterię można wyczyścić poprzez:

  • przetarcie jej materiałem wykonanym z flaneli
  • umyć biżuterię w roztworze wody i płynu do mycia naczyń
  • użycie specjalistycznego płynu przeznaczonego do tego celu
  • użycie pasty do zębów (jednak lepiej unikać takiego rozwiązania, ponieważ pasta może zawierać granulki przez co porysujesz swoją biżuterię)
  • włożenie biżuterii do niemetalowego naczynia wyłożonego folią aluminiową, następnie zalanie go wrzącą wodą oraz dodatkiem łyżki sody oczyszczonej. Po kilku chwilach wystarczy przepłukać biżuterię ciepła wodą i wytrzeć bawełnianą ścierką.

Zobacz jeszcze: Dlaczego biżuteria brudzi skórę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *