Biżuteria

Jak próba złota wpływa na użytkowanie złotej biżuterii?

jak-proba-zlota-wplywa-na-uzytkowanie-zlotej-bizuterii

Okazuje się, że próba złota bardzo wpływa na użytkowanie złotej biżuterii. W tym artykule dowiesz się na co zwrócić uwagę i z czym trzeba się liczyć podczas użytkowania biżuterii o wysokiej próbie jak i niskiej.

Czym jest próba złota?

Próba złota to zawartość procentowa złota w złotej biżuterii. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to ilość złota, która znajduje się w 1000 jednostkach masy stopu. Próby złota stosuje się, ponieważ złoto jest bardzo plastycznym materiałem i potrzebuje domieszek dodatkowych metali, aby zwiększyć jego trwałość i odporność.

Dlatego też w biżuterii stosuje się najwyżej próbę 750, a w przypadku na przykład monet, czy sztabek jest bliska próby 1000.

Standaryzację na próby złota wprowadzono, aby usystematyzować sprzedaż biżuterii.

Jak próba złota wpływa na użytkowanie złotej biżuterii?

Im większa jest próba złota tym biżuteria szybciej się niszczy i odkształca. Jednak im wyższa jest próba, tym złoto jest bardziej odporne na działanie czynników chemicznych w powietrzu, więc dłużej zachowuje swój pierwotny wygląd, wolniej pokrywa się nalotem i się nie przebarwia.

Im niższa jest próba złota, tym biżuteria jest bardziej wytrzymała na czynniki fizyczne, czyli niszczenie, otarcia, zarysowania, ale szybciej pokrywa się nalotem, przebarwia się i traci swój pierwotny wygląd.

Dodatkowo warto wspomnieć, że złoto niższych prób 333 i 375 jest o wiele bardziej wytrzymałą od wyższych prób, ale będzie wchodzić w reakcję z potem, perfumami, chemią itd, a także będzie o wiele szybciej pokrywać się nalotem.

Oprócz tego, wysoka próba złota sprawia, że złota biżuteria ma o wiele bardziej intensywny złoty odcień co może wpłynąć na trudność w idealnym dopasowaniu do siebie biżuterii o różnych próbach.

Jakie są próby złota?

Jest 6 prób złota:

  • Próba 1 (960) – zawiera 96% czystego złota
  • Próba 2 (750) – zawiera 75% czystego złota
  • Próba 3 (585) – zawiera 58,5% czystego złota
  • Próba 4 (500) – zawiera 50% czystego złota
  • Próba 5 (375) – zawiera 37,5% czystego złota
  • Próba 6 (333) – zawiera 33% czystego złota

Może Cię zainteresować: Jaka biżuteria do pracy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *