Biżuteria

Czy sztuczna biżuteria jest szkodliwa?

czy-sztuczna-bizuteria-jest-szkodliwa

Sztuczna biżuteria może być szkodliwa. Dzieje się tak głównie za sprawą tego, że w tańszej biżuterii z tworzyw sztucznych mogą znaleźć się szkodliwe dla zdrowia pierwiastki, takie jak: ołów, kadm, rtęć, czy arsen. Oprócz tego taka biżuteria jest również pokryta barwnikami, które mogą wywoływać alergie.

Może Cię zainteresować: Jak próba złota wpływa na użytkowanie złotej biżuterii?

Jakie szkodliwe pierwiastki można czasem znaleźć w sztucznej biżuterii?

Zdarza się, że w sztucznej biżuterii można znaleźć bardzo szkodliwe dla zdrowia pierwiastki. Są to na przykład ołów, kadm, rtęć, czy arsen. Dzieje się tak, ponieważ w celu oszczędności producenci taniej biżuterii kupują materiały w jak najmniejszej cenie, które – w celu zmniejszenia ich kosztów – mogą być dodatkowo “uzupełniane” tymi szkodliwymi dla zdrowia pierwiastkami. Są one bardzo destrukcyjne, ponieważ przyczyniają się do powstawania wielu chorób, a nawet rozwijania nowotworów.

W przypadku tych pierwiastków szczególnie szkodliwy jest ołów, który nawet w śladowych ilościach wpływa negatywnie na działanie mózgu. Znacznie obniża jego efektywność, powoduje zaburzenia koncentracji i kłopoty z pamięcią. Szczególnie należy zwrócić na to uwagę w przypadku małych dzieci i pod żadnym pozorem nie ubierać je w biżuterię, czy błyskotki z podejrzanych (często bardzo tanich) źródeł.

Czy sztuczna biżuteria może wywoływać alergię?

Tak, sztuczna biżuteria może wywoływać alergię i reakcje alergiczne. Dzieje się tak za sprawą różnych barwników, którymi jest często pokryta sztuczna biżuteria niskiej jakości. Jednak, tak jak podkreśla doktor Izabella Barczyk – “Największe zagrożenie stanowią barwniki, które znajdują się w ich składzie”.

Przeczytaj teraz: Jaka biżuteria do pracy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *